sobota, 8 marca 2014

Monitorowanie pojazdów - system na ciężkie czasy

System telematyczny na ciężkie czasy.

Rosnące koszty utrzymania floty – drożejące paliwo, wydatki na eksploatację i części zamienne – wszystko to sprawia, że właściciele firm coraz częściej zastanawiają się jak i na czym zaoszczędzić. Najłatwiejszym rozwiązaniem jest ograniczenie wydatków na drogi płatne, oszczędności na pensjach i naprawach pojazdów. Proste wnioski nie oznaczają jednak, że zażegnuje się źródło niebezpieczeństwa dla firmy.

 
Trudniejszym rozwiązaniem jest odnalezienie przyczyny generowania kosztów. Właściciel firmy lub fleet manager musi zadać sobie pytanie: jakich informacji potrzebuję aby skuteczniej administrować flotą pojazdów?

Czy zarządzanie czasem pracy pracowników i parkiem samochodowym jest potrzebne w firmie? Zdecydowanie tak. Pomocnym staje się telematyka. Największe problemy z którymi muszą się zmagać osoby zarządzające flotą to przede wszystkim wydatki paliwowe, które stanowią nawet 40 % całości wydatków na flotę. Wiedza ile wydaje się na paliwo, ile spala dany pojazd i czy zużywa więcej paliwa niż inne oraz gdzie i kiedy tankuje jest informacją na wagę złota.

Dlatego często wybieranym sposobem na ograniczenie wydatków jest system do zarządzania flotą pojazdów. Rozwiązanie to umożliwia precyzyjną analizę oraz pozwala na efektywne wykorzystanie pojazdów w firmie. Osoby zarządzające mogą przysłowiowo ,,trzymać rękę na pulsie” poprzez otrzymywane raporty o charakterystyce pracy poszczególnych pojazdów, co pozwala we właściwy sposób wykorzystać flotę.

Korzystanie z systemu telematycznego do zarządzania flotą jest opłacalne praktycznie w każdej firmie, bez względu na to czy dysponuje kilkoma czy też większą ilością samochodów. W Polsce tego rodzaju systemy nadal jeszcze nie są doceniane przez wiele małych i średnich firm, gdyż właścicielom wydaje się, że sami doskonale zarządzają pojazdami, nie zdając sobie sprawy ile tracą cennego czasu np. na rozmowy telefoniczne. Dodatkowo przedsiębiorcy obawiają się reakcji swoich pracowników, którzy dowiedzą się, że ich praca jest nadzorowana. Paradoksalnie właśnie w małych i średnich firmach częściej dochodzi do nadużyć.

,,Pozytywnym zjawiskiem na rynku jest fakt, że firmy szukają sposobu, jak znacząco obniżyć koszty utrzymania floty. Klienci AutoGuard przekonali się, że nie muszą podejmować drastycznych decyzji, by flota stała się tańsza. Przede wszystkim muszą przyjrzeć się generowanym kosztom” –stwierdza Robert Rozesłaniec, Prezes Zarządu AutoGuard S.A.

Prowadzenie działalności w obszarze transportu wymaga od firm koordynacji wielu czynników jednocześnie. Działania w zakresie logistyki powinny być więc dopracowane do ostatniego szczegółu. Efektywna realizacja zleceń transportowych wpływa bezpośrednio na wynik danej firmy oraz na pozytywną opinię klientów, co daje możliwość pozyskania kolejnych zleceń transportowych w przyszłości. Wykorzystanie odpowiednich systemów wspomagających działanie firm transportowych to w wielu przypadkach klucz do sukcesu.

Takim systemem jest AutoControl 2.0 firmy AutoGuard S.A. Dzięki zainstalowanemu w pojeździe modułu pozycjonującego z serii S-X sygnał z satelit GPS jest przekazywany poprzez sieć GPRS razem z danymi jezdnymi pojazdu do aplikacji. Dzięki powiązaniu systemu z elektroniką pojazdu oraz modułami dodatkowymi (identyfikacja kierowców, sondy paliwowe, komunikator mobilny) możliwy jest pełny wgląd w sposób wykorzystania danego pojazdu. Aplikacja AutoControl 2.0. to zaawansowane technologicznie narzędzie informatyczne pozwalające na skuteczne zarządzanie i kontrolowanie floty pojazdów, co w konsekwencji przekłada się na usprawnienie procesów operacyjnych związanych z zarządzaniem przedsiębiorstwem. System umożliwia stałą analizę i optymalizację wykorzystania taboru transportowego jak i innych maszyn w przedsiębiorstwie. Dzięki raportom generowanym przez program AutoControl 2.0 użytkownik ma możliwość dokładnego zapoznania się z kosztami generowanymi przez flotę. Pozwala to na optymalizację wykorzystania czasu pracy pracowników i użytkowania pojazdów np. poprzez sprawniejsze planowanie zleceń i tras przejazdu oraz nadzór nad tankowaniami i niekontrolowanymi upustami paliwa. Wszystko to pozwala na uzyskanie wymiernych oszczędności oraz sprawniejsze działanie firmy.